Kachny mořské

Tato osmnáctičlenná skupina druhů z čeledi kachnovitých je řazena do skupiny kachen mořských, protože většina z nich tráví větší část svého života na moři a jeho pobřeží a pouze některé fáze tráví někteří z nich ve vnitrozemí. Hlavní složkou jejich potravy je pobřežní rostlinstvo a drobní vodní (mořští) živočichové a ryby. I když jsou většinou velice atraktivního vzhledu, tak v našich chovech zatím některé z nich nenajdete, protože jde jednak o velmi drahé druhy, ale také potřebují celoročně čistou hlubší vodu a speciální krmení, proto u nás není ani mnoho zkušeností s jejich chovem a odchovem mladých.

Kajka mořská – Somateria mollissima



Původem je tato kachna ze severního pobřeží Severní Ameriky, Evropy a Asie. Má několik poddruhů, ale i ty nejmenší se řadí mezi velké druhy kachen. Její váha je od 1,25 do 3 kg a rozpětí křídel 80–108 cm. Snůšku tvoří 3–6 vajíček a inkubační doba je 25–30 dnů.

Kajka brýlatá – Somateria fischeri


Tento obyvatel hlavně aljašského a dálně východního asijského pobřeží je vzácným druhem u chovatelů i ve světě, protože patří mezi nejdražší druhy. Váhově se pohybuje okolo 1,5 kg a rozpětí max. 93 cm. 3–9 vajíček je průměrná snůška a kachňata se líhnou za 24–25 dnů.

Kajka královská – Somateria spectabilis


Exotický klenot mezi kachnami je doma na severu Severní Ameriky a Asie, ale v zimě zabloudí i na sever Evropy. Jedna z nejdražších kachen na chovatelském trhu má základní údaje – váha 1,60–2,05 kg, rozpětí max. 102 cm, 4–5 vajec, inkubace 22–24 dny.

Kajka bělohlavá – Polysticta stelleri


Poslední zástupce kajek pochází ze severních částí Severní Ameriky a dálného východu Asie. Je nejmenší z kajek, její váha je průměrně 85 dkg, rozpětí křídel max. 93 cm. Kachna snáší až 9 vajíček a sedí na nich 25–26 dnů.

Kačka strakatá – Histrionicus histrionicus


Tato další z nejdražších kachen má svojí domovinu také na severu Severní Ameriky a dálného východu Asie. Velikostně je mnohem menší než kajky, max. 68 dkg a rozpětí 69 cm. Snůšku tvoří 4–8 vajec a inkubační doba je 27–30 dnů.

Turpan brýlový – Melanitta perspicillata


Severoamerická kachna má základní údaje – max. váha je 1,25 kg, rozpětí až 92 cm. Na 5–9 vejcích kachna sedí 27–28 dnů.

Turpan hnědý – Melanitta fusca


Největší z turpanů má domovskou adresu na severním pobřeží Severní Ameriky, Evropy a Asie. Váha až 1,75 kg, rozpětí křídel až 99 cm, snůška je 5–17 vajíček a inkubační doba 25–31 dnů.

Turpan černý – Melanitta nigra


Pochází z podobných oblastí jako turpan hnědý, je však nejmenší mezi turpany. Jeho váha může být až 1,09 kg a rozpětí křídel až 90 cm. Na 6–11 vajíčkách kachna sedí 27–31 dnů.

Hoholka lední – Clangula hyemalis


Obyvatelka nejsevernějších pobřeží Severní Ameriky, Evropy a Asie patří mezi střední druhy, váha cca 0,8 kg a rozpětí až 79 cm. Snůška je 6–9 vajec a inkubace 24–29 dnů.

Hohol bělavý – Bucephala albeola



Tento severoamerický druh je chován i našimi chovateli a je nejmenším z celé skupiny mořských kachen. Dosahuje váhy max. 0,45 kg a rozpětí je max. 61 cm. 6–11 vajec je obvyklá snůška a kachna na nich sedí 29–31 dnů.

Hohol severní – Bucephala clangula


Obyvatel severních částí (nejen pobřeží ale i vnitrozemí) Severní Ameriky, Evropy a Asie, který však zabloudí i do našich končin a to nejen v zimě, ale i zde hnízdí. Velikostně je větší, až 1,4 kg váhy a 84 cm rozpětí křídel. Snůška až 11 vajec a inkubační doba 27–32 dnů. Menší množství odchovaných jedinců bývá i v nabídce našich chovatelů.

Hohol islandský – Bucephala islandica


Už z názvu vyplývá, kde je jeho domovina, ale vyskytuje se také na severoamerickém kontinentu. Několik párů můžete spatřit i u našich chovatelů. Váha až 1,09 kg, rozpětí až 84 cm, 8–11 vajec snůška a inkubace 28–32 dnů jsou základní údaje o tomto druhu.


Morčák bílý – Mergellus albellus



V severní Evropě a Asii žijící menší druh morčáka dosahuje váhy max. 0,73 kg a rozpětí 64 cm. Na 6–10 vejcích kachna sedí 26–28 dnů.

Morčák chocholatý – Lophodytes cucullatus


V našich chovech nejrozšířenější morčák je velice atraktivní svým vzhledem a chováním. Jeho domovem je Severní Amerika. Je nejmenší z morčáků, max. váha 0,68 kg a rozpětí max. 66 cm. Kachna snáší 8–15 vajec a sedí na nich 28–30 dnů.

Morčák paranský – Mergus octosetaceus


V přírodě (Jižní Amerika – řeka Paraná) velice vzácný, chráněný a tudíž zřejmě v chovech se nevyskytující druh má tyto základní údaje – váha 1 kg, rozpětí až 69 cm, 6(?) vajec snůška a inkubace 30(?) dnů.

Morčák prostřední – Mergus serrator


Tento obyvatel severních oblastí Severní Ameriky, Evropy a Asie již podle názvu patří mezi středně velké morčáky. Váha až 1,18, rozpětí až 86 cm to potvrzují. Kachna sedí až 35 dnů na 4–14 vejcích.

Morčák šupinatý – Mergus squamatus


Další, vzácně se vyskytující druh, má domov v Asii v Číně. Jeho základní údaje jsou: až 1,23 kg váha, 70–86 cm rozpětí, 8–12 vajec a 35 dnů inkubace.

Morčák velký – Mergus merganser


Poslední z morčáků žije v severních částech Severní Ameriky, Evropy a Asie a už z názvu vyplývá jeho velikost. Svojí váhou až 1,68 kg a rozpětím 97 cm patří mezi největší v celé této skupině mořských kachen. Snůšku tvoří 8–15 vajec a inkubační doba je 30–35 dnů.

text a foto: Jaroslav Němec